Svaki potrošač ima pravo reklamirati kupljeni proizvod ili pruženu uslugu. To vrlo značajno pravo je bilo priznato potrošačima i prije donošenja Zakona o zaštiti potrošača kroz odredbe Zakona o obveznim odnosima ili preciznije odredbama kojima se reguliraju odgovornost za materijalne nedostatke te prava kupca. Pa tako čl. 481. ZOO nalaže:
(1) Kupac je dužan primljenu stvar na uobičajeni način pregledati (…) i o nevidljivim nedostacima obavijestiti prodavatelja u roku od osam dana (…).
Nadalje, čl. 488 ZOO-a propisuje:
(1) kupac koji je blagovremeno i uredno obavijestio prodavatelja o nedostatku može:
- zahtijevati od prodavatelja da nedostatak ukloni ili da mu preda drugu stvar bez nedostatka (ispunjenje ugovora);
- zahtijevati sniženje cijene
- izjaviti da raskida ugovor.
(2) U svakom od ovih slučajeva kupac ima pravo i na naknadu štete.
(3) Pored toga, i nezavisno od toga, prodavatelj odgovara kupcu i za štetu koju je ovaj zbog nedostatka stvari pretrpio na drugim svojim dobrima, i to prema opći pravilima o odgovornosti za štetu.
Zakon o zaštiti potrošača ovo značajno ovlaštenje kupca/potrošača dodatno podcrtava u odredbama članaka 18.-20. precizirajući izbor koji potrošaču stoji na raspolaganju u slučajevima nedostatka na stvari/proizvodu:
(1) U slučaju nedostatka na proizvodu, trgovac je, na zahtjev i po izboru potrošača, dužan:
a) zamijeniti proizvod s nedostatkom drugim istovjetnim novim ispravnim proizvodom;
b) vratiti plaćeni iznos i naknaditi stvarne razumne troškova vraćanja proizvoda s nedostatkom;
c) ukloniti nedostatak na proizvodu o svom trošku.
(2) Ako je nedostatak vidljiv, potrošač treba zahtjev iz stava (1) ovog člana dostaviti trgovcu u pisanoj formi u roku od osam dana od dana preuzimanja proizvoda.
(3) (…)
Čl. 20:
(1) Ako u slučajevima iz čl. 18. i čl. 19. ovog Zakona (Zakona o zaštiti potrošača) trgovac ne osporava nedostatak, dužan je bez odlaganja zadovoljiti zahtjev potrošača.
(2) Ako trgovac osporava nedostatak, dužan je potrošaču odgovoriti u pisanoj formi u roku od osam dana od prijema zahtjeva.
(3) (…)
Nadalje, ove odredbe se ne odnose na proizvode s jamstvom (jamstvenim listom), te je također bitno naglasiti da tek po iscrpljivanju prava na reklamaciju potrošač može koristiti druge pravne lijekove i institucionalne mehanizme zaštite koji mu stoje na raspolaganju.
Kako su pravo na obrazovanje o pitanjima potrošača, pravo na informiranost te pravo da bude saslušan i zastupan osnovna prava potrošača, koja u širem smislu korenspondiraju s osnovnim ljudskim pravima, Institucija ombudsmana za zaštitu potrošača u BiH i na ovaj način informira i educira potrošače osnažujući i potičući ih da ostvaruju svoja zakonom zajamčena prava.
U nastavku prilažemo primjer Reklamacije na kupljeni proizvod kojim i izravno omogućujemo potrošaču da ostvari svoja prava, te anticipiramo potencijalne postupke (i povezano s tim troškove) pred nadležnim državnim tijelima.
Primjer Reklamacije na kupljeni proizvod u Wordu možete naći ovdje.